Nie bez powodu ten temat pojawia się właśnie latem. Cieplejsze pory roku są idealnym czasem na dokładne czyszczenie dywanów. Wyższa temperatura powoduje, że dywan lub wykładzina schną szybciej i po krótkim czasie są gotowe do użytku. Czy pranie dywanów można wykonywać samodzielnie? A może lepiej zdecydować się na korzystanie z usług firmy sprzątającej?
Zasada numer 1: sprzątaj na bieżąco
Odkurzanie dywanów rzadko należy do ulubionych obowiązków domowników. Gdy jednak decydujemy się na posiadanie dywanu w salonie czy wykładziny w przedpokoju, nie da się uniknąć tego rodzaju pracy. Gdy tkanina dywanowa nie będzie sprzątana na bieżąco, a w jej strukturę głęboko wniknie brud, nie pomoże nawet profesjonalna firma sprzątająca, ze specjalistycznym sprzętem i środkami. Odkurzanie przynajmniej raz w tygodniu to podstawa, gdy chcesz, by dywan lub wykładzina stanowiły ozdobę pomieszczenia.
To na co dzień, a co z plamami, które pojawiają się nagle i niespodziewanie, szpecąc dywan i przyciągając uwagę domowników i gości? Tu pomogą domowe sposoby: ocet, amoniak, kwasek cytrynowy, detergenty – w zależności od tego, jakiego rodzaju jest to plama. Podstawową zasadą jest to, by w przypadku zabrudzenia wykładziny działać szybko, delikatnie wcierając odpowiedni środek i zmywając go po kilkunastu minutach.
Czy ręczne pranie wykładziny to dobry pomysł?
Ręczne czyszczenie dywanów to zadanie dla wytrwałych. Ta metoda wymaga sporo wysiłku i czasu. Aby wyprać dywan ręcznie, należy przygotować specjalny płyn do czyszczenia, ciepłą wodę oraz szczotkę o dość twardym włosiu. W pierwszej kolejności czyści się najbardziej widoczne plamy, nanosząc na nie płyn rozpuszczony w odpowiedniej ilości wody. Taki roztwór należy pozostawić na kilka lub kilkanaście minut. Po pozbyciu się uporczywych plam można przystąpić do czyszczenia całej powierzchni wykładziny. Czy to wszystko? Niestety nie – po kilku godzinach konieczne jest ponowne wyczyszczenie tkaniny, tym razem z użyciem samej wody. W ten sposób można pozbyć się resztek detergentów. Gdy dywan wyschnie, ważne jest, by dokładnie go odkurzyć.
Czyszczenie dywanów: jak robią to firmy sprzątające?
Ręczne czyszczenie wykładziny może pomóc, gdy mamy do czynienia ze standardowymi zabrudzeniami, wynikającymi z codziennego użytkowania. Gdy na dywanie pojawiają się trudne do usunięcia plamy lub gdy nie był czyszczony przez dłuższy czas, domowe sposoby mogą nie wystarczyć. Czy to oznacza, że z takim dywanem można się już tylko pożegnać, a następnie wystawić go na śmietnik?
Zazwyczaj nie jest to konieczne – profesjonalne czyszczenie może dać mu drugie życie. Specjalistyczne usługi prania dywanów dają znacznie lepsze efekty niż w przypadku czyszczenia wykonywanego na własną rękę.
W jaki sposób czyści się dywany z użyciem profesjonalnego sprzętu i środków czystości? Nasza firma sprzątająca z Poznania poleca dwie metody, dobierane w zależności od rodzaju materiału i stopnia zabrudzenia:
- Czyszczenie na sucho – ta nazwa może się kojarzyć ze zwykłym odkurzaniem, jednak takie czyszczenie jest znacznie bardziej skuteczne. Polega na naniesieniu na powierzchnię wykładziny specjalnego preparatu i wtarciu go w położone głębiej warstwy za pomocą maszyny tarczowej. Preparat związuje brud, który następnie jest odsysany. Po takim czyszczeniu dywan jest suchy i gotowy do użycia.
- Czyszczenie na mokro – to metoda, która pozwala dogłębnie pozbyć się zanieczyszczeń z całego dywanu. Do czyszczenia używa się specjalnego środka piorącego, który po określonym czasie jest odsysany maszynowo. Po takim praniu wykładzina jest lekko wilgotna, dlatego z tej metody najlepiej jest korzystać wiosną lub latem, gdy czas schnięcia jest krótszy.