Plama z czerwonego wina, zabrudzenia z piasku, przygaszony kolor dywanu? To jeszcze nie koniec świata! Wiele z zanieczyszczeń można usunąć, korzystając z odpowiednio dobranych środków. Kiedy wystarczą domowe sposoby czyszczenia dywanów, a kiedy lepiej zdecydować się na profesjonalną usługę prania na sucho lub mokro?
Jak poradzić sobie z zabrudzeniami na dywanie domowymi sposobami?
Podstawową metodą pielęgnacji dywanów i wykładzin jest ich regularne odkurzanie. W ten sposób pozbywamy się piasku, włosów, sierści zwierząt i sprawiamy, że tkanina wygląda świeżo i odzyskuje swój oryginalny kolor.
Bywa jednak, że standardowe odkurzanie to za mało. Gdy zabrudzenia są silne lub na dywanie pojawiły się trudne do usunięcia plamy, trzeba zastosować silniejsze środki. Nie zawsze konieczne jest pranie dywanu – sprawdzonym domowym sposobem jest posypanie tkaniny sodą oczyszczoną i pozostawienie jej na kilka godzin, a następnie odkurzenie. W podobny sposób działają dostępne w drogeriach środki do czyszczenia dywanów. Płyny lub pianki wciera się w wykładzinę, pozostawia na określony czas, a następnie odkurza.
Jakie są inne polecane metody usuwania plam z dywanów?
- Plamy z tłuszczu lub czekolady można usunąć, posypując je talkiem lub mąką ziemniaczaną, a następnie odkurzając
- Plamy z kawy i herbaty usuwa się poprzez przemywanie roztworem wody i spirytusu w proporcji 1:1
- Plamy z owoców, jajek i inne, różnego pochodzenia znikną, gdy zostaną posypane solą kuchenną
- Plam z czerwonego wina można pozbyć się, polewając je białym winem lub wodą gazowaną
- Zabrudzenia z farb olejnych mogą zostać usunięte przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.
Profesjonalne czyszczenie dywanów i wykładzin – kiedy warto skorzystać?
Codzienne zabrudzenia można stosunkowo łatwo usunąć za pomocą domowych środków. Trzeba jednak pamiętać, że takie działania na dłuższą metę mogą szkodzić wykładzinie. Intensywne wcieranie środków czystości, posypywanie solą czy sodą oczyszczoną sprawiają, że powierzchnia wykładziny staje się wytarta, a jej kolor blaknie.
Specjaliści zalecają, by 1 lub 2 razy w roku korzystać z usługi profesjonalnego czyszczenia dywanów. Oczywiście, jeśli na wykładzinie pojawią się silne zabrudzenia, nie powinno się czekać – najlepiej od razu poprosić firmę sprzątającą o wykonanie takiej usługi.
Czyszczenie wykładzin w naszej firmie sprzątającej z Poznania wykonujemy na dwa sposoby:
- Metodą na sucho: na wykładzinę nanosi się środek czyszczący i wciera się go za pomocą maszyny tarczowej. Środek wnika w wykładzinę i wiąże brud. Na koniec całość jest odkurzana.
- Metodą na mokro: to sposób na dotarcie do brudu, który wniknął głęboko w tkaninę. Dywan lub wykładzina są pokrywane środkiem piorącym, który następnie – wraz z brudem – jest odsysany maszyną piorącą.
Jaka jest przewaga profesjonalnego czyszczenia wykładzin w porównaniu z domowymi sposobami? To przede wszystkim skuteczność: czyszczenie na sucho lub na mokro pozwala poradzić sobie z plamami z tłuszczu, czerwonego wina, kawy – także tymi, które pojawiły się już jakiś czas temu i wniknęły głęboko w materiał.
Tylko używanie profesjonalnych metod i środków czystości pozwala dłużej cieszyć się wykładziną w dobrym stanie. Nietrudno się domyślić, że używanie domowych środków nie jest rozwiązaniem do stosowania na co dzień. Stosowana do czyszczenia sól, soda czy spirytus wymagają silnego wcierania w powierzchnię dywanu, a to może uszkadzać jego włókna. Inaczej jest w przypadku profesjonalnych metod – tam środki czyszczące swobodnie wnikają w materiał, bez konieczności szorowania. Dzięki temu usługa czyszczenia to sposób nie tylko na poprawę wyglądu dywanu, ale także na zachowanie go w dobrej kondycji przez długi czas.