W latach 90. zachwyciliśmy się wszyscy importowanymi z Zachodu płynami, mleczkami, proszkami do czyszczenia różnych rodzajów powierzchni w kuchni i łazience. Uśmiechnięte od ucha do ucha panie domu obiecywały w reklamach spektakularne efekty, nowe środki czystości kusiły kolorowymi opakowaniami i intensywnymi zapachami. Dzisiaj, na fali mody na ekologię, wracamy powoli do tego, co sprawdzało się kiedyś: octu, sody i innych naturalnych preparatów. Brakuje nam tylko tego, co nasze mamy i babcie wiedziały intuicyjnie, korzystając z przekazywanej z pokolenia na pokolenie wiedzy: jaki środek najlepiej działa na poszczególne rodzaje zabrudzeń?
Kiedy ocet, a kiedy soda?
Tak naprawdę zasadę stosowania obu środków można streścić w krótkim, prostym haśle: ocet do łazienki, soda do kuchni. Takie zastosowanie wynika ze składu obu substancji i sposobu ich działania.
Zastosowania octu przy sprzątaniu mieszkania
Ocet ma odczyn kwaśny – to wiedzą nawet ci, którzy z lekcji chemii w szkole pamiętają naprawdę niewiele. Jego właściwości można wykorzystać do usuwania zanieczyszczeń o charakterze nieorganicznym. To brzmi już jak bardziej zaawansowana wiedza? W rzeczywistości nie ma w tym nic skomplikowanego. Zabrudzenia nieorganiczne to nic innego, jak na przykład osady z mydła, szamponu i detergentów. Ocet doskonale sobie z nimi radzi, rozpuszczając je i ułatwiając ich zmywanie za pomocą szmatki czy gąbki. Właściwości octu docenią także te osoby, u których w kranie płynie twarda woda. Octu można używać do usuwania kamienia z powierzchni kranu, kabiny prysznicowej czy okolic odpływu. Wystarczy spryskać nim miejsce, w którym odkłada się kamień i pozostawić je na kilka-kilkanaście minut. Ocet w tym czasie skutecznie rozpuści osad. Na koniec wystarczy przetrzeć czyszczone miejsce szmatką.
Zastosowania sody
W przypadku sody jest zupełnie odwrotnie – jej odczyn jest zasadowy. Soda oczyszczona to potoczna nazwa. Właściwie jest to wodorowęglan sodu, nieorganiczny związek chemiczny. Działa przede wszystkim na zabrudzenia o charakterze organicznym. To wszystkie te, które pojawiają się w kuchni: tłuszcz, resztki jedzenia itp. Soda oczyszczona dobrze radzi sobie także z przypalonymi garnkami i patelniami. Aby je wyczyścić, należy posypać dno sodą, zalać wodą i gotować, aż przypalone resztki jedzenia zaczną się odrywać.
Czy ocet i soda to dobre połączenie?
Wielu osobom wydaje się, że łącząc ocet i sodę ze sobą, można połączyć działanie obu składników i zapewnić sobie jeszcze większą skuteczność. Nie jest to prawdą – w wyniku połączenia wodorowęglanu sodu z kwasem octowym powstaje octan sodu, który szybko się ulatnia, a także woda i dwutlenek węgla. To zatem tak, jak gdyby użyć do czyszczenia zwykłej wody gazowanej.
Są jednak sytuacje, gdy zastosowanie octu i sody w odpowiednich proporcjach może dawać pewien efekt. Pieniąca się substancja może pomóc w usuwaniu trwałych, zaschniętych od dłuższego czasu zabrudzeń. Dzięki intensywnej reakcji dwutlenek węgla może unosić cząsteczki brudu, co do pewnego stopnia może ułatwiać sprzątanie.
Mieszaninę octu i sody można wykorzystać także do usuwania nadmiaru środka czyszczącego wykonanego z sody i płatków mydlanych.
Sprzątanie z użyciem octu i sody – środki bezpieczeństwa
Soda oczyszczona i ocet to produkty, które znajdują się w każdym domu. Nie są żrące ani toksyczne, jednak aby ich używanie było w pełni bezpieczne, warto stosować się do kilku zasad:
- Używając octu, nie należy pochylać się nad czyszczoną powierzchnią i wdychać intensywnego zapachu. Może on podrażniać błony śluzowe nosa i gardła.
- Ocet i soda, podobnie jak wszystkie inne środki czystości, powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci.
- Aby uniknąć podrażnienia skóry, najlepiej jest sprzątać w rękawiczkach jednorazowych.
- Niektóre delikatne powierzchnie mebli lub płytek nie nadają się do czyszczenia za pomocą octu ani sody. Można je w ten sposób trwale uszkodzić. Dotyczy to na przykład takich materiałów, jak granit, marmur czy trawertyn.