Białe dobrze wyglądają w połączeniu z drewnianym blatem, czarne pasują do wnętrz w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, a beżowy sprawdzi się w jasno urządzonej kuchni. Zlewozmywaki kompozytowe doskonale prezentują się… na zdjęciach, projektach i wizualizacjach. Rzeczywistość bywa dla nich dość brutalna: na tych jasnych szybko pojawiają się przebarwienia z kawy, herbaty czy sosu pomidorowego, na ciemnych widoczny jest osad z kamienia. Jak najlepiej czyścić zlew kompozytowy i jak dbać o niego na co dzień, by przez długi czas wyglądał tak, jak zaraz po zakupie?
Zlewy kompozytowe – granitowe: z czego są wykonane?
Aby właściwie dbać o zlew kompozytowy, warto wiedzieć, z czego jest wykonany, by unikać środków czystości i akcesoriów, które mogłyby mu zaszkodzić. Zlewozmywaki kompozytowe często zwane są również granitowymi. Nie do końca odpowiada to rzeczywistości: są one wykonane nie z granitu, lecz z jego pochodnych, na przykład kwarcu lub innych piasków. Ich drobinki są zlepiane żywicą akrylową, w wyniku czego powstaje twardy, odporny na zniszczenie materiał, któremu można nadawać różne kolory.
Czy czyszczenie zlewu kompozytowego jest trudne?
Twardy, odporny na zniszczenie, dostępny w wielu kolorach – no właśnie, czy kompozyt jako materiał, z którego tworzy się zlewozmywaki, posiada w ogóle jakieś wady? Osoby, które posiadają takie zlewy w swojej kuchni, na pewno wiedzą, że są one stosunkowo trudne do wyczyszczenia, zwłaszcza w porównaniu ze zlewami stalowymi. Chropowata powierzchnia kompozytu powoduje, że osady i zanieczyszczenia łatwo wnikają w jego strukturę i nie wystarczy przetrzeć zlewu szmatką czy gąbką, by je usunąć. Na szczęście są sposoby, by utrzymać go w czystości i cieszyć się jego idealnym wyglądem na dłużej.
Pielęgnacja zlewu kompozytowego na co dzień
Kluczowe znaczenie w dbaniu o czystość zlewu granitowego mają nie gruntowne porządki, ale codzienna pielęgnacja. Podczas zwykłego zmywania naczyń wystarczy przetrzeć zlewozmywak gąbką nasączoną płynem do naczyń, aby pozbyć się osadów z kawy, herbaty czy resztek żywności. Osoby, które mają w kranie twardą wodę, powinny za każdym razem wycierać zlew do sucha – wówczas zapobiega się osadzaniu kamienia i powstawaniu nieestetycznych śladów.
Uporczywe zabrudzenia na zlewie kompozytowym – jak je usuwać?
Na rynku można znaleźć specjalistyczne środki do czyszczenia zlewów kompozytowych. Są one skuteczne, jednak równie dobrze można poradzić sobie z brudem, korzystając ze sprawdzonych domowych sposobów. Niezastąpiona jest tu soda oczyszczona, która doskonale radzi sobie z kuchennymi zabrudzeniami, także tymi tłustymi. Aby wyczyścić zlew za pomocą sody, wystarczy wymieszać ją z odrobiną wody, tworząc swego rodzaju pastę. Można przetrzeć nią zlew i spłukać lub – jeśli zabrudzenia są silniejsze – pozostawić ją na jakiś czas na powierzchni zlewu. Ocet jest z kolei sprawdzonym sposobem na usuwanie osadów kamiennych. Warto przy tym pamiętać, by nie łączyć sody z octem w równych proporcjach – tworzą one wówczas pienistą substancję, która sprawia wrażenie, jakby silnie działała na brud, w rzeczywistości jednak nie jest ona niczym innym, jak jedynie… wodą i dwutlenkiem węgla. Aby zanieczyszczenia nie wnikały w powierzchnię zlewu kompozytowego, można raz na kilka dni przetrzeć go olejem spożywczym lub oliwką.
Czego unikać, czyszcząc zlew granitowy?
Zlewy granitowe – kompozytowe mogą posłużyć przez wiele lat, pod warunkiem, że będą użytkowane we właściwy sposób. Kompozyt składający się z kwarcu i akrylu jest odporny na uszkodzenia. Należy przez to rozumieć, że na wykonanych z tego materiału zlewach rzadko pojawiają się pęknięcia czy odpryski. Należy jednak pamiętać, że zlewy z kompozytu są dość podatne na zarysowania. Z tego powodu powinno się unikać czyszczenia ich za pomocą ostrych szczotek i druciaków, a już na pewno – skrobania ich nożem. W przypadku zwykłych zabrudzeń wystarczy zwykła miękka szmatka czy gąbka.
Co jeszcze może zaszkodzić zlewozmywakowi kompozytowemu?
- Mycie z użyciem mleczka czyszczącego zawierającego ścierające brud drobinki. W przypadku zlewów z kompozytu lepszym wyborem będzie mleczko w spray’u.
- Używanie silnych detergentów. W internecie można trafić na porady, w których zaleca się używanie tabletek i płynów do zmywarki, a nawet… środków do czyszczenia toalet. Takie sposoby, oprócz tego, że mogą prowadzić do zniszczenia powierzchni zlewu, są także niebezpieczne dla zdrowia – większość z mocno czyszczących środków nie jest przeznaczona do kontaktu z żywnością czy naczyniami.
- Zbyt rzadkie mycie. Nawet silnie działające środki i skuteczne sposoby nie wystarczą, gdy brud będzie pozostawał na powierzchni zlewozmywaka granitowego przez długi czas. Wówczas osad i inne zanieczyszczenia wnikają głęboko w jego strukturę i stają się trudniejsze do usunięcia.