Relaks przy kawie w czasie, gdy mieszkanie jest dokładnie sprzątane? Takie możliwości dają roboty sprzątające – odkurzacze, które coraz częściej pojawiają się w domach i mieszkaniach. Aby ich praca była naprawdę skuteczna, warto dobrze przygotować do tego sprzątane pomieszczenia. Jak powinien wyglądać pokój, w którym działa robot sprzątający? Jakie powierzchnie są dla niego odpowiednie, a w jakich przypadkach może nie poradzić sobie z brudem?
Jak działa robot sprzątający?
Ten popularny sprzęt to nic innego jak rodzaj automatycznego odkurzacza, wyposażonego w czujniki i kamery, umożliwiające mu skanowanie pomieszczenia i wykrywanie brudu. Odkurzacz działa bezprzewodowo, ładując się po skończonej pracy w stacji dokującej. Brud jest przemieszczany za pomocą szczotek do plastikowego pojemnika – w robotach sprzątających nie trzeba wymieniać worków, tak jak w klasycznych odkurzaczach. Wiele dostępnych na rynku modeli może komunikować się ze smartfonem za pomocą Bluetooth lub WiFi. To pozwala sterować ich pracą w aplikacji. Oprócz odkurzania, robot sprzątający może zajmować się także myciem podłogi na mokro – taką możliwość dają modele z nakładkami mopującymi.
Sprzątanie mieszkania z robotem sprzątającym – przygotowanie
Każdy robot sprzątający posiada czujniki, które pozwalają mu wykrywać ściany, meble i inne przeszkody. Nie oznacza to jednak, że urządzenie poradzi sobie z każdym przedmiotem znajdującym się na podłodze. Jeśli będą się tam znajdowały liczne drobiazgi, pomieszczenie zostanie posprzątane niedokładnie.
Przed włączeniem robota sprzątającego należy przede wszystkim:
- Usunąć z podłogi drobiazgi, które mogłyby dostać się pomiędzy szczotki i zablokować ich pracę: większe śmieci, resztki jedzenia itp.
- Pozbierać zabawki, buty i inne małe przedmioty, które zazwyczaj znajdują się na podłodze – robot prawdopodobnie potrafiłby je ominąć, ale wydłużyłoby to jego pracę i sprawiło, że sprzątanie byłoby mniej dokładne
- Podwinąć do góry zasłony lub narzutę łóżka – jeśli ich fragmenty będą znajdowały się na podłodze, mogą wkręcić się pomiędzy szczotki odkurzacza
- Postawić krzesła na stole – omijanie nóżek krzeseł znacznie wydłuża czas pracy robota
- Zabezpieczyć kable znajdujące się na podłodze – niektóre modele robotów mają czujniki wykrywające przewody, ale dla bezpieczeństwa lepiej pozbyć się ich z miejsca, które będzie odkurzane.
Kiedy robot nie sprawdzi się przy sprzątaniu mieszkania?
Jak widać, określenie „automatyczny” jest nieco na wyrost – korzystanie z robota sprzątającego jest wygodne, ale wymaga pewnych przygotowań. Gdy w mieszkaniu znajduje się dużo mebli, sprzętów i drobnych przedmiotów znajdujących się na stałe na podłodze, warto zastanowić się, czy inwestować w taki sprzęt. W takim przypadku może się okazać, że czas poświęcony na przygotowanie przestrzeni dla robota będzie dłuższy niż samo odkurzanie.
W jakich innych sytuacjach robot sprzątający może się nie sprawdzać? Automatyczne odkurzacze nie są polecane przy niektórych rodzajach wykładzin. Dobrze radzą sobie z dywanami o krótkim włosiu, ale przy tych ozdobnych, z długim włosiem, mogą sprzątać niedokładnie. Może się zdarzyć, że robot nie będzie w stanie wjechać na wyższy dywan. W takich przypadkach, a także wówczas, gdy dywan jest mocno zabrudzony, polecamy korzystanie z profesjonalnych usług czyszczenia wykładzin metodą suchą lub na mokro.
Roboty sprzątające zostały zaprojektowane tak, by skutecznie radzić sobie ze standardowymi zanieczyszczeniami, które pojawiają się w trakcie przebywania w domu. Oznacza to, że ich moc może być niewystarczająca, by posprzątać mieszkanie po remoncie lub gruntownie oczyścić podłogi po imprezie. Odkurzacze automatyczne do użytku domowego nie są także odpowiednie do sprzątania biur, lokali użytkowych czy magazynów. W przypadku tego typu miejsc lepiej zdecydować się na usługi firmy sprzątającej, która dysponuje profesjonalnym sprzętem i środkami czystości.